Hans Holbein d y träsnitt

Hans Holbein d y träsnitt
Hans Holbein d y träsnitt
Hans Holbein d y träsnitt
Hans Holbein d y träsnitt

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HANS HOLBEIN dy tillskriven, 1500-tal, allegoriska scener, träsnitt, ett av bladen bär på baksidan ett monogram krönt av en adlig krona, tryckytorna ca 20x33 cm

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Mindre fläckar, delvis rivna kanter

561481

2018-08-02