Haviland & Co. Limoges matservis
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HAVILAND & CO LIMOGES, matservis, 69 dlr, Frankrike omkring 1900, förgylld dekor, bestående av: 23 mattallrikar, 13 förrättstallrikar, 12 djupa tallrikar, 9 assietter, 6 ovala uppläggningsfat, 2 runda uppläggningsfat, 1 stor terrin, 2 mindre terriner, 1 såsskål
Nagg förekommer, smärre bruksspår, 1 förrättstallrik, 1 djup tallrik med genomgående spricka, 4 snarlika förrättstallrikar av annan sort medföljer, 1 lock till en såsskål medföljer
561545
2018-08-02