Johan Pontén läkebok
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOHAN PONTÈN, 2 dlr, "Läke-bok eller undervisning till de mest enkla och minst kostsamma läkemedel.... Ny och förbättrad upplaga, 1851, medbunden "Flora eller Örtbok" av samma författare (1847) samtida hlfr band, lös lapp i form av handskriven medicinsk läkarordination från 1800-talet, med följer HARRY MARTINSSON "Vägen ut" första utgåvan från 1936, förlagets linneklotband, medbundna omslag.
Läkeboken med påskrifter på försättsblad och titelblad, fläckar, omfattande slitage
561559
2018-08-02