Yrjö Kukkapuro Karuselli fåtölj samt fotpall
Klubbat för:
31 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
YRJÖ KUKKAPURO, "Karuselli", fåtölj samt fotpal, 1980-tal, Avarte, Finland, formgiven 1964, fot och stomme i svartlackerad glasfiber med förkromad metallställning, klädd i naturfärgat skinn, etikettmärkt Design Yrjö Kukkapuro Avarte Made in Finland, snurrbar, höjd ca 88, sitthöjd ca 40 cm
Smärre slitage, fotpall med sprickor i plasten
561596
2018-08-03