Yrjö Kukkapuro Karuselli fåtölj samt fotpall

Klubbat för:

31 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

YRJÖ KUKKAPURO, "Karuselli", fåtölj samt fotpal, 1980-tal, Avarte, Finland, formgiven 1964, fot och stomme i svartlackerad glasfiber med förkromad metallställning, klädd i naturfärgat skinn, etikettmärkt Design Yrjö Kukkapuro Avarte Made in Finland, snurrbar, höjd ca 88, sitthöjd ca 40 cm

Smärre slitage, fotpall med sprickor i plasten

561596

2018-08-03