Oljemålning av Pro Hart
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
PRO HART (1928-2006, Australien), Kängurur drickande vatten, signerad PRO HART, olja på pannå, ca 33x44 cm
PROVENIENS: Gåva 1973 till nuvarande ägare från Ian Wilfred Rice, australiensisk affärsman och politiker samt hans fru, vilken var dotter till dåvarande borgmästaren i Melbourne. Rice har även varit ordförande i Carlton Football Club.
561616
2018-08-03