6 föremål av Vicke Lindstrand & Anna-Lisa Thomson

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ANNA-LISA THOMSON (1905-1952) och VICKE LINDSTRAND (1904-1983), 6 vaser och skålar av lergods, Upsala Ekeby 1940-tal, glaserade i gröna respektive blå toner, stämpelmärkta EKEBY ALT eller VL samt modellnummer, 2 utan formgivarsignatur, medföljer vas "Safir", formgiven av Arthur Percy för Gefle, höjd 9-24 cm

Grön vas och skål med smärre nagg, större grön skål med smärre krackelyr

561652

2018-08-03