Soffa sengustaviansk

Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk

Klubbat för:

15 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SOFFA, sengustaviansk, tidigt 1800-tal, stockholmsarbete, med träskuren dekor av bandfläta och fleuroner, kannelerade ben med bladhöster, bemålad, lösa sittdynor och ryggplymåer, sitthöjd ca 45, höjd ca 79, 185x76 cm

Slitage, färgbortfall, skador på dekor, förstärkningar, senare målning, stoppning och klädsel

561699

2018-08-03