Soffa sengustaviansk
Klubbat för:
15 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOFFA, sengustaviansk, tidigt 1800-tal, stockholmsarbete, med träskuren dekor av bandfläta och fleuroner, kannelerade ben med bladhöster, bemålad, lösa sittdynor och ryggplymåer, sitthöjd ca 45, höjd ca 79, 185x76 cm
Slitage, färgbortfall, skador på dekor, förstärkningar, senare målning, stoppning och klädsel
561699
2018-08-03