Stol sengustaviansk
Klubbat för:
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOL, sengustaviansk, tidigt 1800-tal, stockholmsarbete, med träskuren dekor av bandfläta och fleuroner, kannelerade ben med bladhöster, bemålad, stoppad sitt, sitthöjd ca 45 cm
Slitage, färgbortfall, skador på dekor, förstärkningar, torrsprickor, senare målning, stoppning och klädsel, fläckar
561701
2018-08-03