Carl Julius E. Ludwig

Carl Julius E. Ludwig
Carl Julius E. Ludwig
Carl Julius E. Ludwig
Carl Julius E. Ludwig
Carl Julius E. Ludwig
Carl Julius E. Ludwig

Klubbat för:

2 400 SEK

5 000 SEK

CARL JULIUS E LUDWIG (1839-1901): Stad med kyrka vid vatten i månsken. (Mitteldeutsche stadt mit kirche im Montlich), olja på duk, signerad, "Carl Ludwig", 31x25,5 cm.

Karl Ludwig, född den 18 januari 1839 i Römhild, död den 19 september 1901 i Berlin. Han var en tysk målare, elev till Carl von Piloty. Ludwig blev professor landskapsmålning i Stuttgart 1877. Han är representerad bland annat i Berlins nationalgalleri och i Schackgalleriet i München.

561727

2018-08-04