Wilhelm Kåge vaser "Tiara" och "Cararra"
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KÅGE (1889-1960), 2 vaser, "Tiara" samt "Cararra", Tiara: stengods, turkos glasyr med dekor av förgyllda band, stämpelmärkt, Cararra: stengods, vit glasyr med dekor av förgyllda band samt blommor, undertill märkt Cararra, höjd ca 14 respektive 16,5 cm
Slitage, smärre repor, smuts
561746
2018-08-04