4 Upsala Ekeby vaser tillverkade på 1920-talet

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

UPSALA EKEBY, 4 vaser av lergods, 1920-tal, handmålad polykrom dekor, stämplade och signerade, en märkt UE Prov (troligen unikat, glasyr- eller modellprov), höjd ca 8,5-26 cm

Största vasen med mindre fotnagg, vasen i form av gryta med lagad hänkel

561819

2018-08-05