4 Upsala Ekeby vaser tillverkade på 1920-talet
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
UPSALA EKEBY, 4 vaser av lergods, 1920-tal, handmålad polykrom dekor, stämplade och signerade, en märkt UE Prov (troligen unikat, glasyr- eller modellprov), höjd ca 8,5-26 cm
Största vasen med mindre fotnagg, vasen i form av gryta med lagad hänkel
561819
2018-08-05