Josef Lorenzl bordslampa Goldscheider
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOSEF LORENZL (Österrike 1892-1950), bordsarmatur, Goldscheider Wien, 1930-tal, skulptur i form av kvinnofigur, flintgods, polykromt bemålat, armaturens stomme i mässing, signerad "Lorenzl", märkt undertill "Goldscheider Wien made in Austria hand-decorated", samt numrerad i godset 5314 167 8, höjd ca 59 cm
Smärre ytfläckar i godset, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen
561887
2018-08-05