Josef Lorenzl bordslampa Goldscheider

Klubbat för:

4 800 SEK

5 000 SEK

JOSEF LORENZL (Österrike 1892-1950), bordsarmatur, Goldscheider Wien, 1930-tal, skulptur i form av kvinnofigur, flintgods, polykromt bemålat, armaturens stomme i mässing, signerad "Lorenzl", märkt undertill "Goldscheider Wien made in Austria hand-decorated", samt numrerad i godset 5314 167 8, höjd ca 59 cm

Smärre ytfläckar i godset, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

561887

2018-08-05