Skåp senrenässans Lennartsnäs

Skåp senrenässans Lennartsnäs
Skåp senrenässans Lennartsnäs
Skåp senrenässans Lennartsnäs
Skåp senrenässans Lennartsnäs
Skåp senrenässans Lennartsnäs
Skåp senrenässans Lennartsnäs
Skåp senrenässans Lennartsnäs
Skåp senrenässans Lennartsnäs
Skåp senrenässans Lennartsnäs
Skåp senrenässans Lennartsnäs
Skåp senrenässans Lennartsnäs
Skåp senrenässans Lennartsnäs
Skåp senrenässans Lennartsnäs
Skåp senrenässans Lennartsnäs

Klubbat för:

9 200 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SKÅP, senrenässans, omkring 1600-talets mitt, ek och svärtat trä, rak form med utskjutande krön, lådor i mitten och undertill, höjd ca 255, 200x70 cm, nyckel finns

PROVENIENS: Aske herrgård, Håtuna socken, Uppsala län
Carl Gustaf Lewenhaupt (1834-1908)
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Uppland, Stockholm 1909, sidan 100, avbildad i Gula salongen på Aske
Lars Sjöberg & Erik Cornelius: Barockens möbler på Läckö slott, Stockholm 2000, sidan 28ff, jämför snarlika skåp

Renoverat och kompletterat, saknar listdelar, slitage, nycklar finns att avhämta på utlämningen

561922

2018-08-06