Allmogeskåp barock
Klubbat för:
4 600 SEK
4 000 SEK
ALLMOGESKÅP, 1700-tal, barock, furu, bemålat med blomsterdekor, med järn beslag, en dörr med bakomliggande hyllplan, höjd ca 186, 146x53 cm
Slitage, märken, fläckar av färg, pedimenten och basen är senare, troligen 1800-tal, kompletterad, renoverad och ställvis lagad, senare måleri, ställvis röst på beslag
561935
2018-08-06