Sidobord
2018-08-07
562215
| Klubbat belopp | 1 000 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
SIDOBORD, 1900-talets början, blandstil, stomme i mahogny, beslag i mässing, skiva i marmor, etikettmärkt Carl Johanssons Möbleringsaffär, höjd ca 73, skivans mått 84x64 cm
PROVENIENS: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.
Smärre slitage, skivan med fläckar