Sidobord

Sidobord
Sidobord
Sidobord
Sidobord
Sidobord
Sidobord
Sidobord
Sidobord
Sidobord
Sidobord
Sidobord
Sidobord

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SIDOBORD, 1900-talets början, blandstil, stomme i mahogny, beslag i mässing, skiva i marmor, etikettmärkt Carl Johanssons Möbleringsaffär, höjd ca 73, skivans mått 84x64 cm

PROVENIENS: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Smärre slitage, skivan med fläckar

562215

2018-08-07