Flaska tenn
Klubbat för:
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLASKA, tenn, Tyskland, 1700-talets slut, koniskt formad med graverad dekor, inskription, skruvlock, höjd ca 23 cm
PROVENIENS: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.
Slitage, repor, bucklor
562216
2018-08-07