Flaska tenn

Flaska tenn
Flaska tenn
Flaska tenn
Flaska tenn
Flaska tenn
Flaska tenn
Flaska tenn
Flaska tenn
Flaska tenn
Flaska tenn
Flaska tenn
Flaska tenn
Flaska tenn
Flaska tenn

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

FLASKA, tenn, Tyskland, 1700-talets slut, koniskt formad med graverad dekor, inskription, skruvlock, höjd ca 23 cm

PROVENIENS: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Slitage, repor, bucklor

562216

2018-08-07