Bordslampor empire 1820/20 tal

Klubbat för:

3 400 SEK

4 000 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, empire, 1820/30 tal, mässing, förgyllda, elektrifierade, ursprungligen ljusstakar, totalhöjd ca 37,5 cm

PROVENIENS: Britt-Marianne Nilsson, dotter till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt..

Slitage, smuts, mindre bristning i ena ljusstakens övre del, små svarta fläckar, repa på ena ljusstakens fot, ej funktionstestade, SAV garanterar ej funktionen

562218

2018-08-07