Hans Prentzel pastell
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS PRENTZEL (Tyskland 1880-1956), tidigt 1900-tal, pastoral scen med gäss, signerad Hans Prentzel, pastell uppklistrad på pannå, ca 55x42 cm
PROVENIENS: Britt-Marianne Nilsson, dotter till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.
Sitter löst i ramen
562219
2018-08-07