Hans Prentzel pastell

Hans Prentzel pastell
Hans Prentzel pastell
Hans Prentzel pastell
Hans Prentzel pastell
Hans Prentzel pastell
Hans Prentzel pastell

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HANS PRENTZEL (Tyskland 1880-1956), tidigt 1900-tal, pastoral scen med gäss, signerad Hans Prentzel, pastell uppklistrad på pannå, ca 55x42 cm

PROVENIENS: Britt-Marianne Nilsson, dotter till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Sitter löst i ramen

562219

2018-08-07