Okimono

Okimono
Okimono
Okimono
Okimono
Okimono
Okimono
Okimono
Okimono
Okimono
Okimono

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

OKIMONO, Japan Meiji, (1868-1912) figurin, föreställande en hantverkare vid sitt städ, signerad, skuren och svärtad elfenben, höjd ca 7,5 cm

PROVENIENS: Britt-Marianne Nilsson, dotter till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Enlig påskrift på undersidan så är den inköpt på resa till Paris och Nice juni 1954.

Fuktspricka på figurens ena sida, en lagning, limrester på baksidan,

562221

2018-08-07