Okimono
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OKIMONO, Japan Meiji, (1868-1912) figurin, föreställande en hantverkare vid sitt städ, signerad, skuren och svärtad elfenben, höjd ca 7,5 cm
PROVENIENS: Britt-Marianne Nilsson, dotter till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.
Enlig påskrift på undersidan så är den inköpt på resa till Paris och Nice juni 1954.
Fuktspricka på figurens ena sida, en lagning, limrester på baksidan,
562221
2018-08-07