Tallrikar samt bärtallrik Kina
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIKAR, 2 st samt BÄRTALLRIK, porslin, Kina, tallrikar, sen Qing, 1800-tal, dekor av flodlandskap med pagoda i underglasyrblått, bärtallrik, Wanli (1573-1619), dekor i form av peion i underglasyrblått, diameter ca 17-24 cm
PROVENIENS: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.
Slitage, 1 tallrik med sprickor, nagg, särksilt till kanten, 1 tallrik är något blekt, ytsmuts
562264
2018-08-08