Porträtt 1700-tal Vapen
Klubbat för:
27 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
JOHANN HEINRICH WEDEKIND (1674-1736): porträtt, 1 par, föreställande: Johan Gottschalk Tranæus (1650-1718) Admiralitetsläkare i Karlskrona, samt gemål Elsa Karlström (1668-1772), varav den första signerad samt daterad a tergo, olja på duk, ca 70x88 cm
Historik: Johann Friedrich Wedekind är känd som hovmålare till Peter den Store samt för flera porträtt av Karl IIX, Johan Gottschalk Tranæus var admiralitetdmedicus, medicine doktor, samt assesor, verksam i Karlskrona, sedmera gift med Elsa Carlström, dotter till bruksspatronen och adelsmannen Johan Carlström
Renoverade, geneologi medföljer, damporträtt med något bukig duk i övre vänster hörn
562458
2018-10-22