Grand Tour föremål

Grand Tour föremål
Grand Tour föremål
Grand Tour föremål
Grand Tour föremål
Grand Tour föremål
Grand Tour föremål
Grand Tour föremål
Grand Tour föremål

Klubbat för:

3 600 SEK

2 000 SEK

GRAND TOUR föremål samt Tora pekare, 8 dlr, 1800- och 1900-tal, miniatyr i gips av Thorvaldsens "Lucernska lejon", i botten finns en påskrift på franska daterad 1893, klassicerande ornament med ansikte i patinerad och brännförgylld brons, sigillstamp med figur i romerska kläder,brons, sigillstamp utskuren i ortocerkalksten, brosch Art deco i bl a bandagat, brosch med antikiserande motiv, bemålad vitmetall, figurin i form av ekorre, brons, sockel i marmor (antico rosso), Tora pekare i nysilver, Tora pekaren är ca 21 cm lång, sigillstampen i kalksten är ca 5,5 cm hög

Lejonet med avslag, bruks och åldersrelaterat slitage

562607

2018-08-10