Armband

Armband
Armband
Armband
Armband
Armband
Armband
Armband
Armband
Armband
Armband

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ARMBAND, 15 dlr, romerska samt järnålder (folkvandringstid och vikingatid) ca 0-1100, brons samt andra kopparlegeringar, ett med rester av förgyllning, diameter mellan ca 5,5-9 cm

Proveniens: Från en äldre samling med fornföremål, ursprungligen hittade i Nordafrika, Baltikum samt England

Jordfynd med tillhörande slitage

562612

2018-08-10