Armband
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ARMBAND, 15 dlr, romerska samt järnålder (folkvandringstid och vikingatid) ca 0-1100, brons samt andra kopparlegeringar, ett med rester av förgyllning, diameter mellan ca 5,5-9 cm
Proveniens: Från en äldre samling med fornföremål, ursprungligen hittade i Nordafrika, Baltikum samt England
Jordfynd med tillhörande slitage
562612
2018-08-10