Damskrivbord
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DAMSKRIVBORD, 1900-talets första hälft, Louis XV-stil, stomme fanerad i olika träslag bl.a mahogny, beslag och detaljer i mässing, skrivskiva i skinn, uppsats med luckor, invändigt inredd med fack och spegel, lådorna inredda med textil, höjd ca 88, skivans mått 41x61 cm
Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dotter till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.
Åldersrelaterat slitage, enstaka repor och märken förekommer
562872
2018-08-13