Brosch med smaragder och diamanter

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BROSCH, 18k guld och silver, 1900-talets början, med 3 smaragdslipade smaragder, ca 0.83 ct, 0.22 ct och 0.27 ct, tillsammans med 2 gammalslipade diamanter, ca 0.24 ct och 0.26 ct samt divers små åttkant- och rosenslipade diamanter, genombruten dekor, längd ca 3.8 cm, totalvikt ca 6 g

En av de större diamanter med en nagg, några av de små diamanter med nagg, smaragderna med inneslutningar som når ytan samt mindre repor, ställvis anlöpning, nålen är troligen senare, slitage

562934

2018-08-14