Edmond Yon oljemålning

Edmond Yon oljemålning
Edmond Yon oljemålning
Edmond Yon oljemålning
Edmond Yon oljemålning
Edmond Yon oljemålning
Edmond Yon oljemålning
Edmond Yon oljemålning
Edmond Yon oljemålning
Edmond Yon oljemålning
Edmond Yon oljemålning

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

EDMOND CHARLES YON (Frankrike 1836-1897): Vid flodbädden, signerad Edmond Yon, olja på duk, 25x50 cm.

Edmond Yon var en fransk målare känd för sina landskapsmålningar och som gravör. Han var elev till Pouget och Lequesne och gjorde sin debut i Paris Salon 1865 med sina gravyrer för Victor Hugos verk. Han graverade också landskapen hos Barbizon-målarna, särskilt Corot, Millet, Guillemet, Van Marcke de Lummen och Vernier.
År 1867 ställde Yon ut sin första målning, "Chemin à Velizy", och kom under åren att ställa ut flera gånger och vann flera viktiga utmärkelser under hela sin karriär.
Yon var särskilt känd för sina flodscener och ofta skildrade scener från Seine, Marne och Bièvre. Han målade också i Holland, Normandie och i regionen Saint-Jean-de-Luz. Yons verk finns i flera franska kommunala samlingar, såsom Amiens, Lille, Soissons och Calais och i flera privata samlingar i Storbritannien.

563222

2018-10-23