Carl Riise oljemålning

Carl Riise oljemålning
Carl Riise oljemålning
Carl Riise oljemålning
Carl Riise oljemålning
Carl Riise oljemålning
Carl Riise oljemålning

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

2 500 SEK

CARL RIISE (1920-2016): Porträtt av skådespelaren Olle Hilding, signerad och daterad Riise -62, olja på duk, ca 102 x 66 cm

HISTORIK: Skådespelaren Olle Hilding (1898-1983) debuterade i Victor Sjöströms film Vem dömer 1922 och medverkade året före sin död i Ingmar Bergmans Fanny och Alexander.

563264

2018-08-16