Carl Westman (1866-1936) enligt uppgift
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL WESTMAN (1866-1936), enligt uppgift: takkrona, nationalromantik, tidigt 1900-tal, smidesjärn och mässing, höjd ca diameter ca 91 cm, ej monterad, korgbotten med 9 lampfästen, 10 hängfästen, fästen för glas, 8 dubbla gjutjärnsstavar, avslutande ringar öppna, längd ca 83 cm, 8 stavar i gjutjärn med mässingsklot med hamrad dekor, längd ca 83 cm, i delar, tre öppna ringar medföljer
PROVENIENS
Enligt uppgift från Rådhuset, Stockholm
Ej komplett, ej fullt monterad, glas saknas, skador, ett lampfäste saknas
563399
2018-08-18