Fåtölj stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

FÅTÖLJ, stockholmsarbete i rokoko, träskuren dekor, skålade sarger, rygglänet krönt med rocaille och akantusblad, nedre sargen med mussla, utsvängda stoppade armlän med voluter och akantus, frontsargen med rocaille, svängda ben med akantusblad och volutformade avslut, bemålad i gulockra, sitthöjd 42 cm

LITTERATUR: Bengt Nyström, red.: Svenska möbler under femhundra år, Stockholm 2008, sidan 111, jämför snarlik fåtölj i Nordiska Museets samlingar

Slitage, smärre skador och lagningar

563744

2018-08-20