Fåtölj stockholmsarbete i rokoko
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FÅTÖLJ, stockholmsarbete i rokoko, träskuren dekor, skålade sarger, rygglänet krönt med rocaille och akantusblad, nedre sargen med mussla, utsvängda stoppade armlän med voluter och akantus, frontsargen med rocaille, svängda ben med akantusblad och volutformade avslut, bemålad i gulockra, sitthöjd 42 cm
LITTERATUR: Bengt Nyström, red.: Svenska möbler under femhundra år, Stockholm 2008, sidan 111, jämför snarlik fåtölj i Nordiska Museets samlingar
Slitage, smärre skador och lagningar
563744
2018-08-20