Schatull
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SCHATULL, tidigt 1900-tal, hölje i eboniserat trä samt inläggningar av jakaranda och pärlemor, locket är vikbart, fronten bukig, insatsen för glasen i jakaranda samt med handtag i förgylld brons, 3 karaffer samt 12 glas, höjd ca 26, 3,5x24 cm
Nyckel finns
Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".
En karaff samt 3 glas saknas, smärre slitage
563862
2018-08-20