Fat tenn Forss

Fat tenn Forss
Fat tenn Forss
Fat tenn Forss
Fat tenn Forss
Fat tenn Forss
Fat tenn Forss
Fat tenn Forss
Fat tenn Forss
Fat tenn Forss
Fat tenn Forss
Fat tenn Forss
Fat tenn Forss
Fat tenn Forss
Fat tenn Forss

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FAT, 2 st, tenn, 1700-tal, det ena Nils Christophersson Forss (1740-1786) Västerås, diameter ca 33 resp 39 cm

HISTORIK: Forss utbildades hos stockholmsmästaren Jakob Sauer I under åren 1721-26. 1740 blev han mästare i Västerås undet Stockholmsämbetet.

Bucklor, bristningar samt ett hål

564245

2018-08-22