Danskt bokväsen, bibliografi m. m., 48 vol.
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DANSKT BOKVÄSEN, BIBLIOGRAFI M. M. (48). Parti omfattande litteratur rörande danskt bokväsen, ur antikvariatsbokhanlare Björn Löwendahls arbetsbibliotek. Bland annat: NYERUP & KRAFT. Almindeligt litteraturlexikon for Danmark, Norge og Island... Köbenhavn, 1820 (halvfranskt band, Skandinaviska Sällskapets och Studentkårens i Uppsala etiketter), JOHANSEN. Bibliografi over N. F. S. Grundtvigs skrifter. I-IV. Köbenhavn, 1948-54 (4 volymer), BRUUN & NIELSEN. Bibliotheca Danica. Systematisk fortegnelse over den danske literatur fra 1482 til 1830. I-IV + supplement I-II. Köbenhavn, 1977-1927 (IV i halvfranska band, supplementen i klotband), JESSEN. Bibliographie de la litérature francaise relative au Danemark. Paris, 1924, TVETERÅS. Norske tidsskrifter. Bibliografi over periodiske skrifter i Norge inntil 1920, SCHJOLDAGER. Bokbind og bokbindere i Norge inntil 1850. Med flera.
Inalles 48 volymer, ur Björn Löwendahls arbets- och referensbibliotek, många från Björck och Börjesson. Skador och slitage förekommer. Ej kollationerade.
Ur svenska antikvariatsbokhandlarens Björn Löwendahl (1941-2013) bibliotek.
Se text!
564327
2018-08-26