Gunnel Nyman Musselglas
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
GUNNEL NYMAN , "Musselglas", vas, Nuutajärvi , Finland 1954, underfång i lila, signerad G Nyman Nuutajärvi Notsjö -54, höjd 40,5 cm
HISTORIK: Formgiven 1947, i produktion 1949-1958
Mynningen med obetydligt slitage
564414
2018-08-22