Gunnel Nyman Musselglas

Gunnel Nyman Musselglas
Gunnel Nyman Musselglas
Gunnel Nyman Musselglas
Gunnel Nyman Musselglas
Gunnel Nyman Musselglas
Gunnel Nyman Musselglas
Gunnel Nyman Musselglas
Gunnel Nyman Musselglas
Gunnel Nyman Musselglas
Gunnel Nyman Musselglas
Gunnel Nyman Musselglas
Gunnel Nyman Musselglas
Gunnel Nyman Musselglas
Gunnel Nyman Musselglas

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

GUNNEL NYMAN , "Musselglas", vas, Nuutajärvi , Finland 1954, underfång i lila, signerad G Nyman Nuutajärvi Notsjö -54, höjd 40,5 cm

HISTORIK: Formgiven 1947, i produktion 1949-1958

Mynningen med obetydligt slitage

564414

2018-08-22