Kartografi och geografi, 21 vol.

Klubbat för:

1 700 SEK

1 500 SEK

KARTOGRAFI OCH GEOGRAFI (21). Parti litteratur om kartor och geografi ur Björn Löwendahls referensbibliotek, bland annat: PHILLIPS. A List of Geographical Atlases in the Library of Congress with Bibliographical Notes. I-IV. Washington, 1909-20, MULLER. Cataloue annuel de livres et de documents sur la cartographie, la geographie, les voyages XVe-XIXe siècles... en vente dans la librairie ancienne de Fredderik Muller. Amsterdam, 1912 (private half cloth), HYLLANDER. Indoeuropéers och semiters äldsta föreställningar om Östasiens öar. Med karta. Lund, 1918, EHRENSVÄRD. Cartographica Poloniae 1570-1930. Catalogue of Manuscript Sources in Swedish Collections to the History of Polish Territories. Stockholm, 2008, MARELIUS. Tal, om nyttan af topographiska och chorographiska chartor [i KVA 4/2 1784]. Stockholm, 1784 (tagen ur band), REIN. Der Nakasendô in Japan. Nach eigenen Beobachtungen und Studien im Anschluss an die Itinerar-Aufnahme von E. Knipping... Mit drei Karten. Gotha, 1880 (bakre omslaget saknas), PALMBLAD. Handbok i physiska och politiska, äldre och nyare geogreaphien. Tredje delens senare band. Indien. Uppsala, 1833.

Med flera. Inalles 21 volymer, ur Björn Löwendahls arbets- och referensbibliotek, många från Björck och Börjesson. Skador och slitage förekommer. Ej kollationerade.

Ur svenska antikvariatsbokhandlarens Björn Löwendahl (1941-2013) bibliotek.

Se text!

564478

2018-08-26