Servis Limoges
Klubbat för:
8 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HAVILAND & CO LIMOGES, matservis, ca 169 dlr porslin, delvis förgylld dekor med polykrom dekor föreställande blommande grenar, bestående av: 40 mattallrikar, 18 djupa tallrikar, 23 förrättstallrikar, 11 större assietter, 39 mindre assietter, 2 såsskålar, runt uppläggningsfat, 8 uppläggningsfat i varierande storlekar, 2 karotter med lock, terrin med lock och fat, 12 tekoppar med fat, 12 moccakoppar med fat
Nagg, terrin med lagning, slitage, delvis med missfärgningar
564575
2018-08-23