Etsningar av Wrangel till Theokritos Idyller
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ETSNINGAR AV WRANGEL. THEOKRITOS. Idyller. Övers. E. Lagerlöf. 1929.
4:o. 31 etsningar J. Wrangel (alla, 7 full-page, några textblad delvis missfärgade av etsningarna). Titel tryckt i rött o. svart.
Oskuren i delvis mörknat originalomslag. Blyertstillskrift på försättsbladet. Uppl. tr. i 146 numrerade ex. på van Geldern-papper, signerade av konstnären, detta nr 69.
Ur antikvariatsbokhandlare Björn Löwendahls bibliotek (1941-2013)
Se text
565022
2018-08-31