Etsningar av Wrangel till Theokritos Idyller

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ETSNINGAR AV WRANGEL. THEOKRITOS. Idyller. Övers. E. Lagerlöf. 1929.

4:o. 31 etsningar J. Wrangel (alla, 7 full-page, några textblad delvis missfärgade av etsningarna). Titel tryckt i rött o. svart.
Oskuren i delvis mörknat originalomslag. Blyertstillskrift på försättsbladet. Uppl. tr. i 146 numrerade ex. på van Geldern-papper, signerade av konstnären, detta nr 69.

Ur antikvariatsbokhandlare Björn Löwendahls bibliotek (1941-2013)

Se text

565022

2018-08-31