Mandau

Mandau
Mandau
Mandau
Mandau
Mandau
Mandau
Mandau
Mandau
Mandau
Mandau
Mandau
Mandau
Mandau
Mandau
Mandau
Mandau

Klubbat för:

1 200 SEK

3 000 SEK

MANDAU, tidigt 1900-tal, Indonesien/Borneo, klinga i smide med tunn blodränna, fäste i skulpterat trä, balja i trä med dekor av hårlockar, längd ca 61 cm

Åldersrelaterat slitage, balja med mindre bortfall

565100

2018-08-26