Mandau
Klubbat för:
1 200 SEK
3 000 SEK
MANDAU, tidigt 1900-tal, Indonesien/Borneo, klinga i smide med tunn blodränna, fäste i skulpterat trä, balja i trä med dekor av hårlockar, längd ca 61 cm
Åldersrelaterat slitage, balja med mindre bortfall
565100
2018-08-26