Kolonnskåp
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
KOLONNSKÅP, 1 par, 1800-tal, empire, Danmark, fanerat med mahogny, skuren dekor, välvd front med en låda, beslag, mässing i nyckelskylt, dörr med bakomliggande hyllinredning, flankerad med geometrisk intarsia, höjd ca 120 cm, 57x38 cm, 2 st nycklar medföljer
Proveniens: Baldersnäs Herrgård, Dalsland, sedan Rottneros Herrgård, Värmland
Smärre listskada, åldersbetingat slitage, renoverade och kompletterade
565145
2018-08-27