Kolonnskåp

 Kolonnskåp
 Kolonnskåp
 Kolonnskåp
 Kolonnskåp
 Kolonnskåp
 Kolonnskåp
 Kolonnskåp
 Kolonnskåp
 Kolonnskåp
 Kolonnskåp
 Kolonnskåp
 Kolonnskåp
 Kolonnskåp
 Kolonnskåp
 Kolonnskåp
 Kolonnskåp

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

KOLONNSKÅP, 1 par, 1800-tal, empire, Danmark, fanerat med mahogny, skuren dekor, välvd front med en låda, beslag, mässing i nyckelskylt, dörr med bakomliggande hyllinredning, flankerad med geometrisk intarsia, höjd ca 120 cm, 57x38 cm, 2 st nycklar medföljer

Proveniens: Baldersnäs Herrgård, Dalsland, sedan Rottneros Herrgård, Värmland

Smärre listskada, åldersbetingat slitage, renoverade och kompletterade

565145

2018-08-27