Strindberg, 27 vol.

Strindberg, 27  vol.
Strindberg, 27  vol.
Strindberg, 27  vol.
Strindberg, 27  vol.
Strindberg, 27  vol.
Strindberg, 27  vol.
Strindberg, 27  vol.
Strindberg, 27  vol.
Strindberg, 27  vol.
Strindberg, 27  vol.
Strindberg, 27  vol.
Strindberg, 27  vol.

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STRINDBERG (27). STRINDBERG, AUGUST. Parti omfattande bland annat: Röda rummet. Skildringar ur artist- och författarlifvet. Stockholm, Jos. Seligmann & C:is Förlag, 1879 (fuktskadat och blekt samtida halvklotband, fuktränder i texten, första upplagan), Svenska folket i helg och söken, i krig och fred, hemma och ute eller Ett tusen år af svenska bildningens och sedernas historia. Med illustrationer af Carl Larsson m. fl. I-II. Stockholm, C. E. Fritze´s K. Hofbokhandel, 1882 (lätt nötta originalskinnryggsband med dekorerade klotpärmar, bitvis litet lagerfläckig, 2 volymer), Laokoon. En dikt af August Strindberg. Stockholm, 1917 (häftad, oskuren, tryckt i 200 exemplar, ursprungligen publicerad i kalendern Nutid 1891), Kammarspel opus 1-5 [Oväder, Brända tomten, Spök-sonaten, Pelikanen, Svarta handsken]. Stockholm, Ljus, 1907-09 (häftade oskurna, 5 volymer, J. Viktor Johanssons namnteckning i nr. 1-4), Världs-språkens rötter. Stockholm, Albert Bonniers förlag, 1911, Sylva Sylvarum. Mit einer Radierung von Hans Thoma. Berlin und Leipzig, u. å. (1905), Riksföreståndaren. Skådespel i fem akter. Stockholm, Björck och Börjesson, 1909 (4 ouppskurna exemplar), Bjälbojarlen. Skådespel i fem akter. Stockholm, Björck och Börjesson, 1909.

Med flera. Inalles 27 volymer. Med ett par undantag i första upplagor. Varierande skick, slitage och skador förekommer. Ej kollationerade.

Ur svenska antikvariatsbokhandlarens Björn Löwendahl (1941-2013) bibliotek.

Se text!

565236

2018-08-27