Matservis lökmönstret

Matservis lökmönstret
Matservis lökmönstret
Matservis lökmönstret
Matservis lökmönstret
Matservis lökmönstret
Matservis lökmönstret
Matservis lökmönstret
Matservis lökmönstret
Matservis lökmönstret
Matservis lökmönstret

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

MATSERVIS, 66 dlr., porslin, Cauldon, BWM & Co, England, "Meissen", lökmönster / blue danube, 1900-talets första hälft, bestående av: 15 mattallrikar (diameter 24 cm), 8 djupa tallrikar (22,5), 12 djupa (21), 12 förrättstallrikar (21), 11 assietter (19), 3 uppläggningsfat (längd 41-53 cm), 2 karotter med lock, såsskål, terrin med lock på fat, 2 salladierer

6 djupa tallrikar, karott med nagg medföljer, uppläggningsfat med slitage

565262

2018-08-25