Stolar gustavianska stockholmsarbeten

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

STOLAR, 3 st., gustavianska stockholmsarbeten, varav två signerade signerad ES (Ephraim Ståhl stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) samt en IHS, Johan Hammarström, mästare i Stockholm 1794-1812, genombruten ryggbricka, kannelerade ben, H-kryss, sitthöjd ca 40-41 cm

Omfattande kompletteringar, renoverade, skador

565299

2018-09-09