Ljuskrona av Erik Höglund för Boda glasbruk

Klubbat för:

3 200 SEK

Arviointi

3 000 SEK

Kuvaus

ERIK HÖGLUND (1932-1998), Boda, 1960-/70-tal, ljuskrona av stål och glas, optikblåsta detaljer i blått och klart glas, hängen i klart glas med pressad dekor av ansikten och fiskar, svartlackerad stomme sannolikt från Nybro eller Boda smide, höjd ca 55, diameter ca 49 cm, 3 förlängningskrokar á 17 cm medföljer, total höjd ca 105 cm

Kuntoraportti

Ljusmanschetter med slitage

565401

Päivämäärä:

2018-08-27