Pablo Picasso, Dans l´Atelier

Pablo Picasso, Dans l´Atelier
Pablo Picasso, Dans l´Atelier
Pablo Picasso, Dans l´Atelier
Pablo Picasso, Dans l´Atelier
Pablo Picasso, Dans l´Atelier
Pablo Picasso, Dans l´Atelier
Pablo Picasso, Dans l´Atelier
Pablo Picasso, Dans l´Atelier

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

PABLO PICASSO (1881-1973), Dans l´Atelier, signerad och numrerad Picasso 15/50 och daterad i plåten 15 mars 1965. Etsning och akvatint, 1965, tryckt på Richard de Bas papper, 24,7 x 38,3 cm, bladstorlek 39 x 52 cm.
Signed and numbered. Etching and aquatint, 1965.
The paper sheet is yellowed and slightly wavy.

LITTERATUR
Bloch 1227

PROVENIENS
Inköpt 1973-74 på Galleri Östermalm, Stockholm

För frågor och konditionsrapport kontakta ebba.de.faire@auktionsverket.se

Bladet gulnat och något vågigt

565469

2018-10-23