Prakturna flintgods 1700-tal
Klubbat för:
9 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PRAKTURNA MED LOCK, flintgods, troligen Marieberg, 1780-tal, gustaviansk, gul glasyr, med uppsvängda hänklar, dekor i relief av bladgirland samt utsparad oval medaljong med motiv i sepia av "Souvenir Grand Tour", bronserade detaljer, på kvadratisk fotplatta med svart glasyr, höjd ca 42 cm
Något sned form, lagningar, fotplattan senare målad, lockknoppen kompletterad (trä)
565473
2018-09-09